pless.pl

Reklama

Pszczyna.info

  • 12 czerwca 2022
  • wyświetleń: 734

[FOTO] Kruchta w pielgrzymowickim kościele wyremontowana

Zakończyły się prace konserwatorskie i restauratorskie przy kruchcie podwieżowej kościoła pw. św. Katarzyny w Pielgrzymowicach.

Prace konserwatorskie i restauratorskie w kruchcie kościoła w Pielgrzymowicach - 06.2022 · fot. Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach


Prace w kościele w Pielgrzymowicach objęły strop, schody, drzwi i aneksy boczne kruchty (przedsionka) kościoła. W pierwszej kolejności ze ścian i stropu zostały usunięte dodane współcześnie nieestetyczne okładziny. Konieczna była wymiana części belek konstrukcyjnych lub ich umocnienie. Cała powierzchnia kruchty została odeskowana. Wyremontowano drewniane schody prowadzące na chór i skrzydła drzwiowe.

Zrekonstruowany został brakujący fragment belki z inskrypcją (na podstawie źródeł archiwalnych), przywracając treść:

LETA PANIE 1746 GAGIRZI DZIENDZIEL
CSEM TEN KOSTEL PODWAZOWAL Y WEZU NOWAV WYSTAWIL
Z MIHALEM DZIENDZIELEM SYNEM MOGIM A MARCINEM SMYCZKEM Z DZEDINY ZABLATY
,

Co można przetłumaczyć:

"Roku Pańskiego 1746 ja Jerzy Dziendziel cały ten kościół podniosłem i wraz z synem Michałem Dziendzielem i Marcinem Smyczkiem ze wsi Zabłocie nową wieżę postawiłem".

Powyższe prace zostały przeprowadzone dzięki ofiarności parafian, przy dotacji powiatu pszczyńskiego.

- Prace konserwatorskie pozwoliły zachować elementy lokalnego dziedzictwa i były kontynuacją rozpoczętego w 2017 roku remontu wnętrza świątyni. Kruchta to ostatni etap. Jej stan wymagał przeprowadzenia koniecznych prac celem zachowania cennego zabytku dla kolejnych pokoleń - informuje ks. Henryk Krawczyk, proboszcz parafii św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach.

Łącznie na dofinansowanie prac w kościele w Pielgrzymowicach Powiat Pszczyński przyznał w ostatnich latach 4 dotacje w kwocie niemal 80 tys. zł.

Kościół pw. św. Katarzyny w Pielgrzymowicach pochodzi z XVII wieku. Został wzniesiony w latach 1674-75 w miejscu pierwotnej świątyni. Obecnie jest zabytkiem klasy "0", czyli o najwyższej wartości, wpisanym do Wojewódzkiego Rejestru Zabytków w Katowicach. Wyposażenie wnętrz pochodzi głównie z okresu baroku (XVII wiek).

Środki Powiatu Pszczyńskiego od lat są jednym ze źródeł wsparcia prac konserwatorskich i robót budowlanych w zabytkowych obiektach na ziemi pszczyńskiej.

- Każdego roku wspieramy starania osób dbających o dziedzictwo ziemi pszczyńskiej. W tegorocznym budżecie zabezpieczyliśmy na ten cel 100 tys. zł. To wyższa kwota niż w poprzednich latach - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

W naborach wniosków o dotacje prac przy zabytkach zostało złożonych pięć wniosków. Po ich przeanalizowaniu wszystkie zostały zakwalifikowane do dofinansowania. Dotację otrzymały również Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej na wymianę pokrycia dachowego spichlerza z Rudołtowic-Dębiny, parafia św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej na dofinansowanie wykonania opracowania dokumentacji technicznej częściowego remontu kościoła oraz Zameczek w Rudołtowicach na malowanie oficyny pałacowej. Wsparcie przyznano również na dofinansowanie remontu wieżyczek narożnych budynku kościoła ewangelickiego w Pszczynie.

Instytucje i organizacje opiekujące się zabytkami mogą starać się o dofinansowanie niezbędnych prac także w samorządach innych szczebli, Ministerstwie Kultury i Dziedzictwa Narodowego czy Wojewódzkim Urzędzie Ochrony Zabytków.

ar / pless.pl
źródło: Powiat, Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.