pless.pl

Reklama

Pszczyna.info

  • 11 czerwca 2022
  • 16 czerwca 2022
  • wyświetleń: 5428

[ZDJĘCIA] Nowy pomnik na Placu Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie

"Powstańcom Śląskim z Ziemi Pszczyńskiej Społeczeństwo Pszczyny" - tak napis widnieje na głazie, który stanął w ostatnich dniach na placu u zbiegu ulic Kościuszki i 3 maja w Pszczynie.

Reklama

Pomnik upamiętniający 100-lecie Powstań Śląskich na Placu Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie - 06.2022
Pomnik upamiętniający 100-lecie Powstań Śląskich na Placu Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie - 06.2022 · fot. mp / pless.pl


Przypomnijmy: w marcu Rada Miejska przyjęła uchwałę w sprawie wzniesienia pomnika uwieczniającego pamięć Powstańców Śląskich. Z taką propozycją wystąpiła mieszkanka gminy.

Pomnik o wymiarach 120 cm x 85 cm x 55 cm został wykonany z kamienia granitowego, owalnego o zabarwieniu czerwonym. Na szerszej ścianie kamień został zeszlifowany i wyżłobiona została inskrypcja o treści "Powstańcom Śląskim z Ziemi Pszczyńskiej Społeczeństwo Pszczyny, czerwiec 2022".

Pomnik upamiętniający 100-lecie Powstań Śląskich na Zwycięstwa i Wolności w Pszczynie
Usytuowanie pomnika na placu - 06.2022 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Kamień posadowiony został na prostokątnym, betonowym fundamencie o wymiarach 150 cm x 100 cm przykrytym płytą granitową. Środki na wzniesienie pomnika i zagospodarowanie terenu zostały pokryte z budżetu gminy na 2022 rok.

To kolejny obiekt upamiętniający ważne wydarzenia w tym miejscu. Przypomnijmy, że w centralnym punkcie placu znajduje się już Pomnik Zwycięstwa wzniesiony dla uczczenia poległych i pomordowanych powstańców śląskich w latach 1919-1921 oraz Polaków, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Stoi także Ławka Niepodległości oraz tablica pamiątkowa poświęcona Januszowi Korczakowi, ufundowana w 1979 r. przez harcerzy Hufca Pszczyna.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.