pless.pl

Reklama

Pszczyna.info

  • 20 października 2022
  • 1 listopada 2022
  • wyświetleń: 3332

Rok 2023 będzie w Pszczynie Rokiem Księżnej Daisy

Rada Miejska w Pszczynie podczas sesji w dniu 20 października przyjęła uchwałę w sprawie ustanowienia roku 2023 Rokiem Księżnej Daisy w naszym mieście.

Reklama

Sensacyjne odkrycie! Księżna Daisy umarła jako obywatelka polska
Księżna Daisy von Pless · fot. Fundacja Księżnej Daisy von Pless


Wszystko dlatego, że w czerwcu 2023 roku obchodzić będziemy 150 rocznicę urodzin i 80 rocznicę śmierci księżnej Daisy von Pless - najsłynniejszej mieszkanki pszczyńskiego pałacu, a od roku 2012 głównej postaci Strategii Promocji Pszczyny.

Jak czytamy w uzasadnieniu autorów projektu uchwały:

Urodzona w Anglii jako Maria Teresa Cornwallis-West poprzez małżeństwo z księciem pszczyńskim Janem Henrykiem XV związała swe losy z Górnym i Dolnym Śląskiem w dobrach książęcych na terenach Ziemi Pszczyńskiej i Wałbrzycha.

Księżna Daisy von Pless, hrabina von Hochberg, baronowa na Książu (1873 -1943) prowadziła rozległą działalność gospodarczą i charytatywną oraz angażowała się w liczne inicjatywy mające na celu poprawę warunków życia osób z niższych warstw społecznych. Podczas I wojny światowej pomagała rannym żołnierzom w szpitalach polowych niezależnie od tego, po której stronie walczyli. Pracowała w pociągach sanitarnych na frontach serbskim, francuskim i austriackim. Słała apele do rządów o ludzkie traktowanie jeńców wojennych. Jej działalność humanitarna i charytatywna z czasów I wojny światowej jest szczególnie godna podkreślenia w aktualnych, niespokojnych politycznie czasach.

Sensacyjne odkrycie! Księżna Daisy umarła jako obywatelka polska
Księżna Daisy · fot. Fundacja Księżnej Daisy von Pless


22 marca 2012 r. Rada Miejska w Pszczynie podjęła uchwałę w sprawie Strategii Promocji Pszczyny 2012-2014, której główną postacią stała się właśnie księżna Daisy von Pless. Założenia ww. strategii kontynuowane i wdrażane są do dzisiaj.

Minęło 10 lat od tego wydarzenia, a osoba księżnej Daisy von Pless jest dziś jedną z najbardziej rozpoznawalnych postaci historycznych Pszczyny i marką promocyjną miasta. Coroczne święto Daisy Days, nawiązujące do życiowych aktywności księżnej, cieszy się niesłabnącą popularnością, a wątki z życia księżnej są rozpowszechniane dzięki Książęcej Grze Miejskiej.

Otwarcie Daisy Days 2018 - 18.05.2018
Daisy Days 2018 · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Księżna Daisy stała się także spoiwem kontaktów partnerskich pomiędzy Pszczyną a Wałbrzychem. Warto zaznaczyć, że miasto partnerskie Pszczyny, Wałbrzych, także ustanowiło rok 2023 Rokiem Księżnej Daisy - uzasadniają radni.

Rada przyjęła przedmiotową uchwałę jednogłośnie.

ar / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.