pless.pl

Reklama

Pszczyna.info

  • 30 października 2022
  • wyświetleń: 1268

Poznaj miasta pogranicza: polsko-czeski projekt

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej w partnerstwie z czeskim Kulturni Centrum Frýdlant nad Ostravicí realizowała mikroprojekt pn. "Promowanie atrakcji przyrodniczych poprzez wykorzystanie technologii mobilnych".

Reklama

Poznaj miasta pogranicza - polsko-czeski projekt
Poznaj miasta pogranicza - polsko-czeski projekt · fot. UM Pszczyna


Jego strategicznym celem było promowanie atrakcji przyrodniczych i popularyzacja zasobów dziedzictwa przyrodniczego terenów przygranicznych oraz zwiększenie odwiedzalności regionu poprzez wykorzystanie miejscowego potencjału przez pryzmat turystyki rowerowej oraz wykorzystanie technologii mobilnych.

Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej i Kulturni Centrum Frýdlant nad Ostravicí otrzymały 20 039,71 euro na realizację wspólnego projektu współfinansowanego ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju w ramach Programu INTERREG V-A Republika Czeska-Polska 2014-2020 oraz z budżetu państwa za pośrednictwem Euroregionu Beskidy.

Otrzymane środki przeznaczono na zakup i zamontowanie dwóch stojaków i czterech stacji naprawczych rowerów. Można z nich korzystać przy ścieżkach rowerowych przebiegających obok Zagrody Wsi Pszczyńskiej, Pokazowej Zagrody Żubrów, centrum przesiadkowego i parkingu przy ul. Jeziornej w Goczałkowicach-Zdroju. Urządzenia wyposażono w specjalny uchwyt do zawieszenia roweru i wykonane ze stali nierdzewnej narzędzia, dzięki którym można na miejscu wyregulować hamulce czy też wymienić przebitą oponę.

Powstała również nowa strona internetowa Pokazowej Zagrody Żubrów w języku polskim, czeskim oraz angielskim. Jednocześnie opracowano i wydrukowano materiały w języku polskim i czeskim promujące Pszczynę i Frýdlant nad Ostravicí. Zachęcają one do odwiedzin obu miast i zapoznania się z ich najważniejszymi atrakcjami turystycznymi, m.in. zabytkami czy też ofertą przygotowaną dla amatorów czynnego wypoczynku. Pszczynę od Frýdlantu nad Ostravicí dzieli zaledwie 90 kilometrów.

Ważną częścią projektu były spotkania sąsiedzkie po obu stronach granicy. Omawiano na nich kolejne stopnie realizacji projektu oraz możliwości poszerzenia współpracy w następnych latach. I to nie tylko w ramach tzw. "projektów miękkich", ale również zadań o charakterze inwestycyjnym. Rozmawiali o tym m.in. burmistrz Pszczyny, Dariusz Skrobol ze starostą Frydlantu nad Ostravicí Heleną Pešatovą.

Nasi sąsiedzi zza południowej granicy gościli w Pszczynie dwukrotnie. Byli to samorządowcy, pracownicy biblioteki oraz informacji turystycznej. Zwiedzili miasto, Muzeum Zamkowe, Pokazową Zagrodę Żubrów i skansen. Wzięli też udział w rajdzie rowerowym.

Z kolei podczas rewizyty pszczyńska delegacja zapoznała się potencjałem turystyczno-kulturowym Frydlantu nad Ostravici. Rozpoznała również potrzeby miasta i regionu, które będą podstawą do określenia kierunków dalszej współpracy w ramach projektów transgranicznych.

Realizacja projektu pozwoliła na wymianę doświadczeń partnerów projektu w zakresie turystki, umożliwiła rozszerzenie współpracy po obu stronach granicy z perspektywą wspólnej poprawy rozwoju turystycznego i edukacyjnego.

Partnerem wiodącym projektu była Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej, partnerem Kulturní Centrum Frýdlant nad Ostravicí.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.