Pszczyna.info

  • 17 września 2023
  • 24 września 2023
  • wyświetleń: 13755

[FOTO] Za nami dni otwarte orzechowego sadu w Jankowicach. Można było pomóc Jasiowi

Za nami dni otwarte w leszczynowym sadzie Tree Nuts w Jankowicach. Choć pogoda nie rozpieszczała, to w sobotę humory dopisywały.

Dni otwarte w leszczynowym sadzie Tree Nuts w Jankowicach - 23.09.2023 · fot. Powiat


Główną atrakcją było samodzielnie zbieranie orzechów laskowych w 2-hektarowym, ekologicznym sadzie Tree Nuts. Do tego można było zrobić zdjęcie w ciągniku i pokosztować naturalnych orzechowych specjałów od Tree Nuts (w tym nowości - kremu pistacjowego z białą czekoladą i malinami), a także przyjaciół z Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej: miodów i produktów pszczelich od Pasieki Tomala, przetworów od Farmy Różnorodności i rękodzieła z lawendą od Lawendy Pod Lasem.

W programie był także kiermasz ciast dla Jasia Skolasińskiego z Goczałkowic. Można było poobserwować koniki polskie, bo tuż w bezpośrednim sąsiedztwie sadu znajduje się ich wybieg, można było też wybrać się na grzyby do pobliskiego lasu, lub trochę dalej, zobaczyć żubry w jankowickim Ośrodku Hodowli i Edukacji Ekologicznej. I posmakować tradycyjnej rolady z kluskami i modrą kapustą, a na deser - kopy jankowickiej w Karczmie Wiejskiej. To też potrawy wyróżnione certyfikatem jakości.

Leszczynowy sad odwiedził wicestarosta Damian Cieszewski. - Producenci Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej już do tego nas przyzwyczaili, że nie konkurują ze sobą, ale wzajemnie się wspierają - mówi.

Hanna Ciemniewska-Żytkiewicz i Tomasz Żytkiewicz zajmują się uprawą, przetwarzaniem oraz konfekcjonowaniem orzechów laskowych. Leszczynowy sad w Jankowicach założył ojciec pani Hanny, Zbigniew. Z orzechów laskowych powstają pasty, oleje i inne, naturalne produkty. Potwierdzeniem wysokiej jakości jest m.in. certyfikat Lokalnej Marki Ziemi Pszczyńskiej.

ar, mp / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.