Pszczyna.info

  • 3 listopada 2023
  • 16 listopada 2023
  • wyświetleń: 2687

Wisława Szymborska na zdjęciach Joanny Helander

Za nami:

W Centrum Przesiadkowym w Pszczynie można oglądać wystawę "Radość Fotografowania - Wisława Szymborska w obiektywie Joanny Helander". Zdjęcia wybitnej poetki, laureatki literackiej Nagrody Nobla i patronki roku 2023 będą zdobić wnętrze budynku do 20 listopada.

Wisława Szymborska na zdjęciach Joanny Helander w centrum przesiadkowym - 11.2023 · fot. Agnieszka Gowin / Powiat


Joanna Helander to znana dokumentalistka życia codziennego w PRL-u oraz autorka filmowych i fotograficznych portretów przedstawicieli polskiej kultury. Uwieczniła noblistkę w codziennej scenografii - w mieszkaniu, na tle półek z książkami, przy stole. Na części zdjęć poetka w dłoni trzyma swój nieodłączny atrybut - papieros. Pod ręką ma czarną kawę lub herbatę.

Fotografka z Szymborską próbowała dobrych kilka lat. - Opierała się, bo nie lubiła być fotografowana. Ale w końcu się udało. W 1983 r. zaprosiła nas do siebie. W tej sesji uczestniczył mój przyjaciel i współpracownik Bo Persson. On prowadził rozmowę, a ja mogłam fotografować. Fotografowałyśmy to, co się zdarzyło w danym dniu i wtedy powstały najlepsze zdjęcia - opowiadała Joanna Helander podczas wernisażu wystawy, który odbył się w trakcie Festiwalu Deszczowa Poezja.

BM / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum przesiadkowe w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Centrum przesiadkowe w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum przesiadkowe w Pszczynie" podaj