Pszczyna.info

  • 12 listopada 2023
  • 25 listopada 2023
  • wyświetleń: 4693

Dni Otwarte w muzeach i izbach regionalnych

Za nami:

Młodzież pszczyńskich szkół zaangażowała się w projekt "Z mikrofonem po muzeach" zainicjowany przez Powiat Pszczyński. Efektem są nagrane podcasty o dziedzictwie kulturowym ziemi pszczyńskiej oraz Dni Otwarte w muzeach i izbach regionalnych, które odbędą się 24 i 25 listopada.

jankowicka Izba Regionalna Tadeusza i Marii Żyłów
Jankowicka Izba Regionalna Tadeusza i Marii Żyłów · fot. Powiat


To szansa, by za darmo odwiedzić sześć instytucji prezentujących dziedzictwo kulturowe ziemi pszczyńskiej. Z bogatymi zbiorami i eksponatami będzie można zapoznać się w Muzeum Prasy Śląskiej w Pszczynie, Izbie Regionalnej w Jankowicach, Muzeum Regionalnym "Kamojówka" w Suszcu, "Smolarni" w Kobiórze, Muzeum Regionalnym w Goczałkowicach-Zdroju oraz Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie.

Dni Otwarte w muzeach i izbach regionalnych odbędą się 24 i 25 listopada w godzinach od 10.00 do 14.00. Zapraszamy okoliczne szkoły do wzięcia udziału w tym wydarzeniu. - To doskonała okazja, aby poznać interesujące miejsca w powiecie pszczyńskim, w których przechowywanych jest wiele cennych zbiorów i przedmiotów. Chcemy pokazać pasję mieszkańców, którzy prowadzą kolekcje oraz muzea, ocalając od zapomnienia zwyczaje, tradycje i pokazują dawne życie na ziemi pszczyńskiej - mówi Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Ekspozycję Muzeum Prasy Śląskiej im. Wojciecha Korfantego w Pszczynie stanowi ogromna ilość gazet i czasopism o treściach patriotycznych, a także sprzęty, maszyny i inne eksponaty z zakresu czasopiśmiennictwa śląskiego oraz dawnego drukarstwa i introligatorstwa. W goczałkowickim muzeum zostały zgromadzone eksponaty, które przybliżają historię Goczałkowic-Zdroju i ziemi pszczyńskiej. Muzeum Regionalne "Kamojówka" w Suszcu w swoich wnętrzach skrywa ekspozycje związane z dawnym rzemiosłem oraz starodawne narzędzia rolnicze i przedmioty życia codziennego.

Regionalne muzea powiatu pszczyńskiego


W jankowickiej Izbie Regionalnej Tadeusza i Marii Żyłów znajduje się m.in dawne wyposażenie domów - pralki, telewizory czy żelazka, a także maszyny i osprzęt z gospodarstw rolniczych. We wnętrzu "Smolarni" w Kobiórze można odnaleźć pochodzące z przełomu XIX i XX w. meble, instrumenty, dewocjonalia, naczynia, przedmioty codziennego użytku, książki, czasopisma czy elementy garderoby. Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie gromadzi pamiątki związane z powstaniami śląskimi, martyrologią Śląska, zwłaszcza z okresu II wojny światowej oraz walki z polskim podziemiem niepodległościowym po jej zakończeniu.

Podczas Dni Otwartych w Muzeum Regionalnym w Goczałkowicach-Zdroju odbędzie się promocja podcastów. W rolę autorów słuchowisk wcielili się uczniowie trzech pszczyńskich szkół - Powiatowego Zespołu Szkół nr 2 w Pszczynie, I Liceum Ogólnokształcącego im. Bolesława Chrobrego w Pszczynie oraz III Liceum Ogólnokształcącego w Pszczynie. Pierwszą część nagrywali w muzeach i izbach regionalnych, drugą - w profesjonalnym studiu nagraniowym. Młodzież zadawała wiele pytań, a pasjonaci opowiadali o prowadzonych miejscach, prezentujących dziedzictwo ziemi pszczyńskiej.

- Uczniowie stworzyli podcasty, które pójdą dalej w świat. To ciekawa forma promocji, dzięki której o tych wspaniałych miejscach na ziemi pszczyńskiej dowie się więcej osób - mówi Damian Cieszewski, wicestarosta pszczyński.

BM / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.