Pszczyna.info

  • 9 listopada 2023
  • 12 listopada 2023
  • wyświetleń: 5917

Remont Zameczku Myśliwskiego Promnice. Obiekt będzie nieczynny przez 2 lata

Ze względu na remont, Zameczek Myśliwski Promnice będzie zamknięty do 31 października 2025 roku.

Zameczek Myśliwski Promnice
Zameczek Myśliwski Promnice · fot. M. Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie


- W Zameczku trwają kompleksowe prace remontowe, dzięki czemu będziemy mogli ponownie spotkać się wami w miejscu zmienionym - dostosowanym do działalności muzealnej oraz potrzeb naszej publiczności - informuje Muzeum Zamkowe w Pszczynie.

Przypomnijmy, że od 2018 roku Muzeum Zamkowe w Pszczynie prowadzi prace zabezpieczające i remontowe. Do tej pory wykonano m.in. izolację pionową ścian, rewitalizację schodów zewnętrznych i schodów do sali kominkowej, schodów do baszty, rewitalizację ogrodzenia całego kompleksu, modernizację systemu ochrony przeciwpożarowego dla całego kompleksu. Zakończono także prace, które pozwoliły na przywrócenie pierwotnego wyglądu dachów Zameczku, w tym także dzięki zastosowaniu oryginalnego pokrycia z płyt łupkowych o historycznym układzie.

Ukończono prace renowacyjne obiektu tzw. Gajówki, gdzie przywrócono, zakryty dotąd współczesnym odeskowaniem, pierwotny układ zrębowy ścian oraz cokół z ciosów kamiennych. Zakończono też prace adaptacyjne przy budynku tzw. Winiarni (przywrócono pierwotny wygląd elewacji) z przeznaczeniem dla potrzeb ochrony.

Budynek zameczku myśliwskiego, położony nad Jeziorem Paprocańskim w Kobiórze, wzniesiony w 1861 r., odbudowany po pożarze w 1868 r. wg projektu Oliviera Pavelta, dla księcia pszczyńskiego Hansa Heinricha XI von Hochberga - został wpisany do rejestru zabytków na mocy decyzji Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Katowicach z dnia 13.04.1963 r.

BM / pless.pl

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.