Pszczyna.info

  • 15 listopada 2023
  • 15 grudnia 2023
  • wyświetleń: 4635

[ZDJĘCIA] Wiata bramna w skansenie z nowym pokryciem dachowym

Zakończyły się prace restauratorskie polegające na wymianie pokrycia dachowego na XIX-wiecznej bramce z ogrodzenia kościoła w Golasowicach, znajdującej się w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie. Część środków na ratowanie zabytku przekazał Powiat Pszczyński.

Wiata bramna w skansenie z nowym pokryciem dachowym - 15.12.2023 · fot. powiat


Zakres prac na obiekcie, który został wpisany do rejestru zabytków województwa śląskiego w 1976 roku obejmował roboty rozbiórkowe, naprawę więźby dachowej i wymianę nowego pokrycia. Poprzednie pokrycie nie było wymieniane od lat 70. XX wieku, a pomimo systematycznej konserwacji, uległo destrukcji.

- Zostało to zrobione tą samą technologią, co pozostałe obiekty w skansenie. Dach pokryto gontem modrzewiowym, kolorystyka jest naturalna. Dodatkowo został zabezpieczony hydrofobowo i ogniochronnie - mówi Jacek Patyk, prezes Agencji Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej. I dodaje, że to trzeci obiekt odrestaurowany w tym roku w pszczyńskim skansenie. - W zeszłym roku też wyremontowaliśmy trzy obiekty z udziałem środków zewnętrznych i własnych - wyjaśnia.

Zabytkowa wiata bramna pochodzi sprzed nieistniejącego już kościoła drewnianego w Golasowicach, który doszczętnie spłonął w połowie lat 70-tych ubiegłego wieku. Wiata prowadziła na przykościelny cmentarz - jako jedyna ocalała z pożaru. We wnętrzu wyryto napis "Remont kościoła przep. 1938 przez Koniecznego LXKM Cieśli".

Remont zabytkowej bramy do skansenu - 15.11.0223 · fot. Skansen - Zagroda Wsi Pszczyńskiej


To kolejne prace restauratorskie w pszczyńskim skansenie przeprowadzone przy wsparciu Powiatu Pszczyńskiego. Agencja Rozwoju i Promocji Ziemi Pszczyńskiej otrzymała na ten cel dofinansowanie w wysokości 8 tys. zł z budżetu Powiatu. Całkowita wartość zadania wyniosła ponad 14 tys. zł.

- Na terenie naszego powiatu znajduje się wiele cennych zabytków. Każdego roku wspieramy działania osób dbających o dziedzictwo ziemi pszczyńskie. W tym roku przeznaczyliśmy na ten cel łącznie 100 tys. zł - mówi wicestarosta Damian Cieszewski, który wspólnie z członkiem Zarządu Powiatu Grzegorzem Nogłym uczestniczyli z ramienia Powiatu Pszczyńskiego w odbiorze końcowym prac, który odbył się w piątek 15 grudnia.

W tym roku dotacje z budżetu Powiatu Pszczyńskiego przyznane zostały również na remont wieży głównej budynku Kościoła Ewangelicko-Augsburska w Pszczynie, wykonanie I etapu remontu dachu i stropu nad nawą świątyni od wieży dzwonnicy w Kościele pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej oraz przeprowadzenie prac konserwatorskich i restauratorskich ścian i sklepienia przedsionka w Kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach.

ar / pless.pl

źródło: Skansen Zagroda Wsi Pszczyńskiej

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Skansen

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Skansen" podaj