Pszczyna.info

  • 29 stycznia 2024
  • wyświetleń: 1723

Eksponaty z Muzeum Militarnych Dziejów Śląska można oglądać na Uniwersytecie Jagiellońskim

Od grudnia w Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Maius w Krakowie można oglądać wystawę zatytułowaną "Ubi societas ibi ius. Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego jako spiritus movens rozwoju społecznego i politycznego na przestrzeni dziejów". Część eksponatów pochodzi ze zbiorów Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie.

Eksponaty z Muzeum Militarnych Dziejów Śląska można oglądać na Uniwersytecie Jagiellońskim - 24.01.2023 · fot. UM Pszczyna


Wystawa została zorganizowana przez Wydział Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Zwiedzający mają okazję zobaczyć unikatowe eksponaty związane z bogatą historią Wydziału Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego. Wiele z prezentowanych obiektów, takich jak oryginalne pieczęcie, starodruki oraz dokumenty z epoki, jest ze zbiorów Muzeum Militarnych Dziejów Śląska w Pszczynie, a także ze zbiorów Biblioteki Jagiellońskiej.

Wystawa ukazuje różnorodne aspekty funkcjonowania Wydziału Prawa na przestrzeni wieków. Zwiedzający mają okazję zagłębić się w ówczesne sposoby przekazywania wiedzy, codzienne praktyki prawnicze oraz rolę Wydziału Prawa dla Galicji.

- Bardzo dziękuję profesorowi Marianowi Małeckiemu, który aktywnie włączył się w przygotowanie wystawy. To wielka duma dla mieszkańców gminy Pszczyna, ze eksponaty pochodzące z Muzeum Militarnych Dziejów Śląska, z naszego miasta, są wystawiane w tak prestiżowym miejscu jak Collegium Maius - mówi zastępca burmistrza Magdalena Czarnecka, która wspólnie z miejską konserwator zabytków Beatą Sarnecką-Uziałko odwiedziła wystawę.

Ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od poniedziałku do piątku w godzinach 10.00-15.00, do końca stycznia 2024 roku. Wstęp jest wolny.

ar / pless.pl

źródło: UM Pszczyna

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.