Pszczyna.info

  • 2 lipca 2024
  • wyświetleń: 1859

Dotacje na ratowanie zabytków otrzymały parafie w Studzionce i Brzeźcach

Przy wsparciu Powiatu Pszczyńskiego w bieżącym roku prace konserwatorskie, restauratorskie i roboty budowlane przeprowadzone zostaną w dwóch zabytkowych obiektach na terenie ziemi pszczyńskiej. Pieniądze otrzymają parafia w Studzionce oraz parafia w Brzeźcach.

Dotacje na ratowanie zabytków otrzymały parafie w Studzionce i Brzeźcach
Dotacje na ratowanie zabytków otrzymały parafie w Studzionce i Brzeźcach - 01.07.2024 · fot. powiat


Powiat Pszczyński każdego roku przyznaje dotacje na realizację niezbędnych prac konserwatorskich, które przywracają blask historycznym budowlom i obiektom.

1 lipca w Starostwie Powiatowym w Pszczynie umowy na przekazanie dotacji na ratowanie zabytków podpisali starosta Grzegorz Wanot, wicestarosta Barbara Bandoła oraz proboszcz parafii w Studzionce - ks. Janusz Ahnert i proboszcz parafii w Brzeźcach - ks. dr Ireneusz Pawlak.

- Zabytki są nieodłącznym elementem naszej tożsamości i świadectwem bogatej historii naszego regionu. Ich ochrona i konserwacja to obowiązek, który wspólnie chcemy realizować, aby zachować te skarby dla przyszłych pokoleń. Dziękuję wszystkim, którzy na co dzień troszczą się nasze wspólne dziedzictwo - mówi Grzegorz Wanot, starosta pszczyński.

25 tys. zł otrzyma Parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Studzionce na dofinansowanie prac konserwatorskich przy polichromii na stropie nawy. Chodzi o malowidło przedstawiające Jezusa i uczniów z Emaus z XIX wieku o powierzchni ok. 12 m, które zostało odkryte podczas generalnego remontu stropu kościoła. Do tej pory wykonane zostały 2 etapy prac związane z jego ratowaniem, w tym na II etap Powiat Pszczyński przekazał częściową dotację. III etap będzie polegał na wykonaniu na odwrociu warstw pośrednich, osadzeniu malowidła na nowym podłożu oraz odsłonięciu jego lica.

13,5 tys. zł otrzyma Parafia pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Brzeźcach na dofinasowanie prac konserwatorskich i restauratorskich 26 historycznych drewnianych piszczałek organowych. Planowane prace będą polegać na transporcie piszczałek do pracowni organmistrzowskiej, ich oczyszczeniu i konserwacji chemicznej, naprawie ubytków, usunięciu i rekonstrukcji zniszczonych elementów, następnie montażu piszczałek we wnętrzu instrumentu i zestrojeniu z całością zespołu brzmieniowego.

Organy pneumatyczne, znajdujące się w 115-letnim kościele parafialnym w Brzeźcach, przeszły gruntowny remont w latach 2019-2020. Wtedy jednak prace polegały na podjęciu działań naprawczych, który pozwoliły przywrócić piękne brzmienie instrumentu. Skupiono się wówczas na pilnych pracach konserwatorskich, zatrzymujących proces z niszczenia instrumentu. Obecne działania mają umożliwić odtworzenie zachowanych, historycznych piszczałek, które dodatkowo wyeksponują walory brzeskich organów.

Lista zabytków, które odrestaurowano, dzięki współfinansowaniu Powiatu Pszczyńskiego jest coraz dłuższa. W ubiegłych latach wsparcie otrzymały m.in. parafia w Łące, Ćwiklicach, Grzawie, Wiśle Małej, Brzeźcach i Studzionce. Powiat Pszczyński wsparł też prace w Skansenie Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej oraz "Zameczku" w Rudołtowicach.

W zeszłym roku wsparcie przekazano Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Pszczynie na dofinansowanie remontu wieży głównej budynku kościoła. Powiat wsparł również remont dachu, ścian i sobót nawy oraz prezbiterium w kościele pw. św. Jakuba Starszego Apostoła w Wiśle Małej oraz prace konserwatorskie ścian i sklepienia przedsionka w kościele pw. św. Katarzyny Aleksandryjskiej w Pielgrzymowicach, a także wymianę pokrycia dachowego na bramce znajdującej się w Skansenie - Zagrodzie Wsi Pszczyńskiej w Pszczynie.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.