pless.pl

Reklama

Pszczyna.info

  • 3 czerwca 2022
  • wczoraj, 20:02
  • wyświetleń: 32255

[WIDEO, FOTO] II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky"

Powróciły Zawody Balonowe "In The Silesian Sky"! Tegoroczna impreza trwa aż trzy dni - między 24 a 26 czerwca, a za współorganizację odpowiadają miasta Pszczyna oraz Tychy.

II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - start balonów świtem z pszczyńskiego parku zamkowego - 25.06.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter


II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - start balonów świtem z pszczyńskiego parku zamkowego - 25.06.2022 r. · fot. wpk / pless.pl


II Zawody Balonowe "In The Silesian Sky" - 25.06.2022 r. · fot. Krzysztof Wobik


Pierwszy dzień zawodów balonowych nie wyglądał tak, jak sobie to wymarzyli organizatorzy. Mimo ładnej pogody piątkowy wieczór zaczął się i skończył na prezentacji dwóch balonów z przybyłych około dwudziestu. Ze względu na niesprzyjające warunki atmosferyczne załogi nie zdecydowały się na nadmuchanie swoich balonów. Zawody, w imieniu Marszałka Województwa Śląskiego Jakuba Chełstowskiego otworzył dyrektor organizator Ars Cameralis Marek Zieliński. Władze miasta Tychy reprezentowali; Przewodnicząca Rady Miasta Pani Barbara Konieczna, oraz I Zastępca Prezydenta ds. Społecznych Maciej Gramatyka.

II Zawody Balonowe o Puchar Marszałka Województwa Śląskiego „In The Silesian Sky“ - Tychy - 24.06.2022 · fot. Tomasz Gonsior


Konkursowe loty odbywały się w ramach obchodów 100-lecia Powstań Śląskich oraz powrotu części Górnego Śląska do Polski. W tym roku w ramach zawodów zaplanowano cztery loty konkursowe — dwa w sobotę i dwa w niedzielę. Ze względu na warunki atmosferyczne nie odbył się jeden z nich - niedzielny zaplanowany na godzinę 18.30 w Tychach.Trasa przelotu i konkurencje były ogłaszane przez dyrektora sportowego zawodów 30 min przed wylotem w zależności od warunków pogodowych. Dodatkową atrakcją zawodów były gale balonowe, podczas których zostali ogłoszeni zwycięzcy i wręczone nagrody. W trakcie tego niezwykłego widowiska czasze balonów zostały oświetlone ogniem palników, a balony zamieniały się w olbrzymie lampiony, które rozświetlały niebo.

W tym roku w zawodach brało udział 20 załóg balonowych, które zmierzyły się w kilku konkurencjach, najpopularniejsze z nich to m.in. "pogoń za lisem" i zrzucenie markera przez zawodników jak najbliżej wyznaczonego przez sędziego celu zwanego "krzyżem".

Czynnikiem decydującym o rozpoczęciu lotów była pogoda, a jednym z kluczowych elementów - wiatr. Po weryfikacji warunków atmosferycznych przez komisję sędziowską, która podejmuje ostateczną decyzję o starcie, załogi rozpoczynały rywalizację. Idealna prędkość wiatru do podniebnych zmagań wynosi 2-3 m/sek. Sterowanie balonem opiera się bowiem na prawie fizyki i jest możliwe wyłącznie w górę i w dół - podgrzanie powietrza wewnątrz powłoki powoduje uniesienie balonu, a odpowietrzanie - jego opadanie. Reszta pozostaje w gestii pilotów, którzy muszą wykazać się niezwykłymi umiejętnościami, jak wiedza meteorologiczna, ocena rzeźby terenu oraz doświadczenie, aby precyzyjnie oszacować kierunek czy prędkość lotu.

Loty konkursowe odbywały się wyłącznie przy sprzyjających warunkach atmosferycznych. Decyzję o rozpoczęciu lotów podejmowało kolegium sędziów.

Organizatorem zawodów byli Urząd Marszałkowski Województwa Śląskiego oraz Instytucja Kultury Ars Cameralis, przy wsparciu Tychów oraz Pszczyny. Partnerem wydarzenia był Skywalkers Balloon Club.

ar, mp / pless.pl

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.