Reklama

Pszczyna.info

  • 24 kwietnia 2023
  • 28 kwietnia 2023
  • wyświetleń: 3549

Wystawa "Europejski fajans delikatny z XIX wieku" w Zamku

Za nami:

Muzeum Zamkowe w Pszczynie zaprasza na wystawę fajansu delikatnego, który pochodzi z bogatej kolekcji profesora Wojciecha W. Kowalskiego i obejmuje ponad 260 obiektów z XIX wieku. Wystawa potrwa od 28 kwietnia do 30 listopada.

Otwarcie wystawy Europejski fajans delikatny z XIX wieku" w Zamku - 27.04.2023 · fot. M. Cyran / Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Zobaczyć tu można wyroby powstałe w kilkudziesięciu wytwórniach europejskich w licznych odmianach pod względem technologii i techniki dekoracji. Wystawa prezentuje szerokie spektrum tematów, stylów i motywów dekoracyjnych, dając rozeznanie w możliwościach twórców, a także w upodobaniach i potrzebach ówczesnych odbiorców. Ich dekoracje są wciągającą ilustrowaną kroniką wydarzeń w XIX-wiecznej Europie, dokumentacją zainteresowań i fascynacji (np. wędrówkami turystyczno-krajoznawczymi czy Dalekim Wschodem), wreszcie zwierciadłem mody. Można zobaczyć realizowane przez wiele manufaktur serie wedut Paryża, Pragi czy Berlina z ich znanymi budowlami, widoki architektury włoskiej, angielskiej, pejzaże ze Szwajcarii, widoki zamków nad Renem i Mozelą.

europejski fajans
Na wystawie znalazł się talerz z kopią dekoracji słynnego serwisu Wedgwooda z festonami łuskowych liści (Husk Service),wykonanego w 1770 roku dla carycy Katarzyny II. · fot. Muzeum Zamkowe w Pszczynie


Są przykłady podejmowanych wątków literackich i mitologicznych (np. bajki de la Fontaine’a na unikatowym talerzu fajansowym z Sèvres) czy biograficznych (talerze z serii prezentującej życie i bohaterską śmierć księcia Józefa Poniatowskiego z Choisy-le-Roi), sceny bitew i kampanii napoleońskich. Wyjątkową grupą są fajanse polskie, w tym rzadkie w zbiorach muzealnych sygnowane przykłady z Kamiennego Brodu i Lubyczy Królewskiej, czy oryginalny zespół naczyń z Bodzentyna z powierzchniową marmoryzacją. Na wystawie znalazł się także niezmiernie ciekawy talerz z kopią dekoracji słynnego serwisu Wedgwooda z festonami łuskowych liści (Husk Service),wykonanego w 1770 roku dla carycy Katarzyny II. Wszystkie obiekty na wystawie pochodzą z kolekcji profesora Wojciecha W. Kowalskiego.

Wystawie będą towarzyszyły oprowadzania kuratorskie. Szczegóły można znaleźć na stronie https://zamek-pszczyna.pl/.

  • Kurator wystawy: Dominika Sulińska
  • Współpraca: Sylwia Smolarek-Grzegorczyk
  • Miejsce ekspozycji: II piętro Zamku.


europejski fajans

ar / pless.pl

źródło: Muzeum Zamkowe

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.