Pszczyna.info

  • 16 czerwca 2024
  • 24 czerwca 2024
  • wyświetleń: 3881

Wystawa "Sekretne życie Budzików" - prace z zegarów zegarmistrza Stanisława Lisa

\W centrum przesiadkowym w Pszczynie otwarto w sobotę 22 czerwca wystawę Zofii Siwy "Sekretne życie Budzików". Ilustracje autorki i budziki pochodzące z pracowni Stanisława Lisa, pszczyńskiego zegarmistrza będę zdobić wnętrze budynku do 19 sierpnia. Zwieńczeniem był spektakl "Samotna Kukułka" w wykonaniu Stowarzyszenia "take tam..." im. Artystów Międzywojnia.

Wystawa "Sekretne życie Budzików" - prace z zegarów zegarmistrza Stanisława Lisa - 22.06.2024 · fot. powiat


Zofia Siwy opowiadała o swojej pracy nad budzikową instalacją. - Wystawa "Sekretne życie Budzików" dojrzewała przez rok. Pierwsze prace powstały cztery lata temu, kiedy przeprowadziłam się do Słowacji i rozpoczęłam studia na Akademii Sztuk Scenicznych w Bratysławie. Tam trafiłam do wyjątkowej pracowni grafiki, gdzie pracowaliśmy z różną materią. Jej założeniem była praca z obiektami, które potencjalnie już do niczego się nie nadają. Mogą jednak trafić na ilustracje, bądź stać się częścią instalacji. W podobnym czasie dostałam kilka sztuk zegarów. Tak powstała pierwsza moja praca, którą nazwałam "Mózg". W międzyczasie napisałam tekst, który jest trzonem całego cyklu 12 ilustracji - mówiła autorka.

Wystawa, która pojawiła się w centrum przesiadkowym w Pszczynie to podsumowanie kilkuletniej pracy warsztatowej komponowania ilustracji w technice asamblaż. - To technika wielowarstwowa. Połączenie papieru, farby i drewna z elementami metalowymi. Chciałabym, aby ta wystawa stała się uniwersalną podróżą do poszukiwania swojego sensu, w tym prostym życiu - tłumaczyła Zofia Siwy.

Wystawa prezentuje ilustracje traktujące o życiu przedmiotów oraz pojęciu sensu. Autorka pokazuje na niej obiekty z użyciem różnorodnych części zegarów. Z zewnątrz budynku można oglądać fotografie przedstawiające kadry z filmu autorki oraz budziki z kultowej pracowni zegarmistrzowskiej Stanisława Lisa przy ul. Piastowskiej w Pszczynie, który przez prawie 50 lat naprawiał zegary niemal niemożliwe do naprawienia. Sam zegarmistrz również pojawia się na wielu ilustracjach.

Podczas wernisażu zegarmistrza wspominała jego córka, Izabela Lis. - Zakład mojego taty był miejscem niesamowitym, tam czas się zatrzymał. Te budziki, które dzisiaj tutaj oglądamy pochodzą z jego pracowni zegarmistrzowskiej. Miał sentyment do każdego z nich. Klienci przynosili je, były tak zepsute, że nie warto było ich naprawiać, ale tata je zostawiał, dla niego każdy zegar znaczył coś więcej. Myślę, że teraz patrzy z góry i cieszy się, że jego historia nadal żyje - mówiła Izabela Lis.

Zofia Siwy jest mieszkanką Jankowic. Od 2014 r. zajmuje się książką artystyczną od książek typu pop-up, sensorycznych, po photobooki czy zine. Na co dzień w swojej twórczości pracuje z papierem w różnej postaci, który pojawia nie tylko w książkach, ale i w scenografii. Opracowała książki terapeutyczne oraz sensoryczne dla dzieci z autyzmem oraz własne ilustrowane wydawnictwa. Posługuje się kolażem i fotografią, które kolejno przenosi na formy sceniczne Teatru Papierowego, poszukując własnego wyrazu w realizacji Teatru Lalkowego.

Spektakl "Samotna Kukułka"Doskonałym uzupełnieniem wystawy był spektakl "Samotna Kukułka", który opowiadał o zegarach, które utraciły swojego Zegarmistrza i były pogubione. Na pomoc przyszła im poszukująca domu kukułka. Dzięki niej zegary znowu odnalazły swoją misję i przede wszystkim siebie wzajemnie. W najnowszym spektaklu Stowarzyszenia "take tam..." wystąpili: Zuzanna Grudzień, Ola Kącki, Barbara Sojka-Suchoński, Dominika Czysz, Michał Wronka i Jakub Pieczka - odpowiedzialny również za scenariusz i reżyserię.

ar / pless.pl

źródło: Powiat Pszczyński

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum przesiadkowe w Pszczynie" podaj

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.

Centrum przesiadkowe w Pszczynie

Jeśli chcesz otrzymywać powiadomienia o nowych artykułach z tematu "Centrum przesiadkowe w Pszczynie" podaj