pless.pl

Reklama

Pszczyna.info

  • 9 czerwca 2022
  • 20 czerwca 2022
  • wyświetleń: 3376

[ZDJĘCIA] Wszyscy chórem dla Śląska i poemat o Korfantym

W niedzielę, 19 czerwca w pszczyńskim parku odbył się wyjątkowy koncert, podczas którego zabrzmiał "Poemat Śląski - Korfanty" - utwór słowno-muzyczny na kanwie tekstów Wojciecha Korfantego. Wystąpiły także pszczyńskie chóry, orkiestra Ogniska Muzycznego w Pszczynie i "Śląskie Smyki". Zobaczcie fotorelację z wydarzenia z okazji setnej rocznicy przyłączenia Górnego Śląska do Polski!

Wszyscy chórem dla Śląska i poemat o Korfantym w pszczyńskim parku zamkowym - 19.06.2022 r. · fot. Andrzej Grynpeter / pless.pl


Z inicjatywy Powiatu Pszczyńskiego w pszczyńskim parku zorganizowano wyjątkowy koncert "Czas dla Śląska", podczas którego przedstawiono "Poemat Śląski - Korfanty". To utwór słowno-muzyczny na kanwie tekstów Wojciecha Korfantego, który ukazuje się w nich jako wybitny polityk, mąż stanu, wizjoner, a przede wszystkim jako patriota walczący o miejsce Polski na mapie Europy. W roli Korfantego wystąpił Dariusz Niebudek. Autorem poematu jest Wacław Golonka, który zagrał na fortepianie, zabrzmiały też instrumenty dęte i perkusyjne.

Wcześniej, już o godz. 15.00 rozpoczął się koncert "Wszyscy chórem dla Śląska", podczas którego zaśpiewały pszczyńskie chóry: "Per Spasso" działający przy Powiatowym Ognisku Pracy Pozaszkolnej, "Con Fuoco", "Lutnia", chór Uniwersytetu Trzeciego Wieku w Pszczynie oraz "Cantemus" ze Starej Wsi. Podczas koncertu zagrała też orkiestra rozrywkowa Ogniska Muzycznego w Pszczynie oraz orkiestra smyczkowa "Śląskie Smyki", działająca pod egidą Ogniska Muzycznego w Tarnowskich Górach.

- Wydarzenia roku 1922 przyniosły przełom w dziejach Górnego Śląska. Po wiekach oddzielenia od Polski, część tej ziemi wróciła do Macierzy. To ważne, aby przypominać tamte wydarzenia, tak znaczące dla wszystkich Ślązaków - mówiła Barbara Bandoła, starosta pszczyńska.

Organizatorzy wydarzenia: Starostwo Powiatowe w Pszczynie, Urząd Miejski w Pszczynie, Pszczyńskie Centrum Kultury oraz Ognisko Muzyczne w Pszczynie.

ar / pless.pl
źródło: Powiat

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.