pless.pl

Reklama

Pszczyna.info

  • 21 czerwca 2022
  • wyświetleń: 769

[ZDJĘCIA] Narodowy Dzień Powstań Śląskich w gminie Miedźna

20 czerwca po raz pierwszy obchodziliśmy ogólnopolskie święto upamiętniające uczestników Powstań Śląskich. Wicewójt gminy Miedźna Renata Łuniewska z Radną Zofią Białoń z tej okazji złożyły symboliczną wiązankę kwiatów w barwach narodowych i zapaliły znicze pod pomnikiem powstańców śląskich w Woli.
Przed budynkiem Urzędu Gminy powiewały tego dnia na masztach dwie flagi - Górnego Śląska i Polski.

Narodowy Dzień Powstań Śląskich w gminie Miedźna - 20.06.2022 · fot. UG Miedźna


Narodowy Dzień Powstań Śląskich to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919-1921 i uczcić pamięć ich bohaterskich uczestników, którzy walczyli o przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej. 20 czerwca 1922 roku to dzień, w którym Wojska Polskie zostały przywitane na Śląsku entuzjastycznie przez mieszkańców.

Uchwalenie ustawy ustanawiającej Narodowy Dzień Powstań Śląskich to efekt apelu, z którym do Prezydenta RP zwrócili się przedstawiciele władz regionalnych ze Śląska i Opolszczyzny, o to, by ustanowić dzień, który będzie upamiętnieniem Powstań Śląskich i oddaniem hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przed 100 laty Górny Śląsk wrócił do macierzy.

ar / pless.pl
źródło: UG Miedźna

Reklama

Komentarze

Zgodnie z Rozporządzeniem Ogólnym o Ochronie Danych Osobowych (RODO) na portalu pless.pl zaktualizowana została Polityka Prywatności. Zachęcamy do zapoznania się z dokumentem.